Blog

Sihir ve Büyünün uygulama şekilleri

Dünyanın her yerinde, tarihin her devrinde ve her toplumda mevcut olan saf ve biçarelerin zaaflarından yararlanmak için dinle ve dindarlıkla alakası bulunmayan arraf, kahin, bakıcı, cinci, haham, papaz, hoca, alim vs. kılığında menfaat düşkünü yalancılar insanları aldata gelmişlerdir. Bu işi başarabilmek için de zamana ve zemine göre değişen çok çeşitli yollar denemişlerdir. Her konuda sihir ve büyü yapılmakta beraber en çok başvurulan şekiller şunlardır;
Mahkeme kararının lehte sonuçlanması için ölünün yüzüğünden, eşlerin birbirini sevmeleri veya birbirlerinden nefret etmeleri için çakıl taşlarından, yarasa kemiğinden, kadının saç ve tırnağından, bir kimsenin konuşmasını engellemek için hububat veya bakla cinsi tanelerinden, kilit ve anahtarlardan, birtakım çizgi, tılsım, isim ve dualardan, kişiyi uykusuz bırakmak için demir cinsi materyallerden, tılsım denilen harf ve çizgilerden, erkekliği yok etmek için yumurtadan, kilitten, kazıktan ve ipliklerden yararlanmaya çalışılmaktadır.
Yapılan bir sihir veya büyüyü etkisiz hale getirmek için de akla mantığa sığmayan, dine imana uymayan birtakım yollar denenmektedir. Kilitlenen kilidi açmak, kazığı çıkartmak, tılsımı gömülü olduğu yerden bulmak, yumurta haşlayarak evlenen çiftlere yedirmek, değirmen çarkından sıçrayan su ile saçak altında yıkanmak, dükkan süprüntüsü, pancar, kağıt parçaları, zeytin çekirdeği, leylek pisliği, vücuttan koparılmış kıllar, iğde çekirdeği gibi şeyleri yakmak veya üzerinde tuz ve darı taneleri taşıyarak yapılan büyünün etkisinden kurtulunacağına inanılmaktadır. Ancak bunların tamamı bidattir.